top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תdanordower

אי אפשר לחרוש שדה עם מחשבה

You'll never plow a field by turning it over in your mind

Irish proverb


בהמשך לשיחתנו על עולם מקביל בין גינה וכלכלת המשפחה, הנה עוד חומר למחשבה ופעולה.

מיומנות אחת שאימצתי מהגינה לטובת התנהלות כלכלית נבונה, בעזרת שוק ההון,

כדי לממן את חיי בחוכמה, היא עשייה מתמדת ובלתי פוסקת.

מוכנות לקבל תהליכים מתמשכים של חוסר וודאות, בדרך ליעד הידוע.

בגינה מאד ברור לי איזה גורמים להצלחה הם בידי ואיזה לא. העומק שאני חופר באדמה - בידי, כמות הקומפוסט שאני שם - בידי, מערכת ההשקייה - בידי.

הצמיחה של הגידול תלויה בטבע: מזג אוויר, כמות השמש, והאוורור שהצמחים מקבלים.

סוגייה אחד בעשייה הזאת, שעלולה להכניס אותנו ללופ, היא איזה סוג של צמח אני רוצה לשתול?

עולות בראש שאלות כמו:

איזה צמח הכי יפה? איזה גודל הכי מהר? כמה הוא יהיה גבוה, או נמוך? אולי הגידול הזה יהיה בסוף שתלטני ותהיה לי בעייה לרסן אותו?

הדרך שאני מתמודד עם הנטייה הזאת, היא שימוש בניסיון של אחרים, ואז פשוט ניסוי וטעייה.

קודם כל אני עובר על קטלוג ורואה צמח, שהאיכויות שלו מוצאות חן בעיני, ומתאימות למיקום הפנוי לי בגינה.

אחר כך אני מתייעץ עם גנן בכיר, שבניתי איתו יחסים לאורך זמן, ומקבל חוות דעת על היתרונות וחסרונות של אותה בחירה, מתוך הנסיון שלו. ואז אני שותל.

האם שיטת הבירור הזה תצליח להביא לי תוצאות מדהימות כל פעם? ברור שלא. אבל רוב הזמן אני מופתע לטובה מהתוצרת. ואז אני הולך עם הגידולים המוצלחים, ומטפח אותם.

בגינה, כמו שוק ההון, המשחק הוא לא להצליח כל פעם, אלא להצליח רוב הזמן. ההגיון הפשוט אומר, שהמקסימום שאני יכול להפסיד הוא 100%, אבל המקסימום שאני יכול להרוויח, הוא בהגדרה אינסופי.

בשוק ההון אני עושה בדיוק אותה פעולה: אני מפריש 10% מהחיסכון החודשי מכל הכנסה לחשבון השקעות - זה מה שבידי. עכשיו לגבי השאלה במה להשקיע: אני בודק בשירות האינטרנט של מוטלי פול, (שהם עבורי גם הקטלוג וגם היועץ הבכיר). וקונה נייר ערך של חברה, שהייתי רוצה שהמוצר שלה יגדל בעולם, ושהמניה שלה תגדל במקום שפנוי לי בתיק ההשקעות שלי. במקרה שאני אוהב תחום מסוים, לדוגמה קנאביס, ואני לא בטוח איזה חברה בודדת תצליח במרחב הזה , אני קונה ETF ("קרן-סל"), שמכיל בתוכו את החברות הרלוונטיות בתחום הקנאביס.

האם ההשקעות האלו יצליחו? התוצאות כבר לא בידי. עשיתי את שלי. עכשיו אני תלוי בגורמים שלא בידי באופן ישיר: בביקוש של אנשים לאותו מוצר, וביוצריו - לספק מוצר מבוקש.

בשנה האחרונה ירד ערך מחירי מניות שקיבלו המלצות מיועץ הMotley Fool. אלו שקנו אותם לפני שנה במחירים גבוהים מהיום אולי ירגישו קצת צער. אבל לא בונים גינה בשנה, ובטח לא תיק השקעות, המסוגל לספק לנו הכנסה פסיבית אינסופית. מבחינת שיטת Om Economics זה מאד פשוט וברור - התחייבות לעשייה ב"גינת" שוק ההון היא לחיים.

בימים האלה, כשמחירים של חברות חדשניות, שעוד ישנו את פני התרבות שלנו נמצאים בעלות מבצע, אנחנו מקבלים בברכה את הירידות.

חשוב להדגיש את הגורם החיוני בשיטה, שהוא אחזקה של לפחות 10% של ערך התיק בכסף נזיל. בלי זה אני לא מוגן ממצבי ירידה זמניים בבורסה. הכסף הזה (באופן אידיאלי) אמור לכסות שנת מחייה, בתקופה שאנחנו עדיין עובדים, ולפחות שלוש שנות מחייה בתקופה שאחרי הפרישה משוק העבודה.

הכלי הזה מאפשר לנו לעבור, בקבלה והבנה, את כל העליות והירידות הבלתי נמנעות, שהן חלק בלתי נפרד מהמשחק של התנהלות כלכלית. לעבוד לפי השיטה, וכך לממן את חיינו בחוכמה.

זאת שיטת Om Economics, וכדי שהיא תעבוד, צריך לעקוב אחרי כל העקרונות שלה, עד הסוף.

שוק ההון (והגינה) תומכים בחיי. האם גם אתם רוצים לבנות תשתית כלכלית/תודעתית שתתמוך בחייכם?

מוזמנים לקבוע פגישה אישית, ולהכיר את השיטה, שתהפוך חששות, חרדות, היסוס, ובלבול,

לעשייה כדאית, בריאה ומבורכת.

להתראות

שלכם

דן אורדובר

0507852211

11 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page