top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תdanordower

האם אתה שור או דוב?הרעיון ל-om economics הגיע אלי בעצם בחלום.

למשקיעים בבורסה יש אוצר מילים משלהם. למשל, מהו הסמל של הבורסה כשהיא במגמת עליה? bull, ז"א שור. ומהו הסמל של הבורסה כשהיא במגמת ירידה ? bear,ז"א דוב.

איש לא יודע מה מקורם של הסמלים האלו, אבל ההיגיון הפשוט אומר שהם מסמלים את האופן בו החיות הללו תוקפות את יריביהן: הדוב נותן לך מכה בתנועה מלמעלה למטה והשור דוקר אותך מלמטה למעלה (העדינים שבינינו לא חייבים לדמיין את זה:)

אנשים אופטימיים, שמאמינים שהבורסה תעלה, נקראים "שוורים" והפסימיים שיודעים שהבורסה תרד, נקראים "דובים".

אתם מוזמנים לבחור את הגישה שלכם בחיים.

אני משקיע בבורסה מגיל שלוש עשרה.

היו לי מנהלי תיקי השקעות רבים, אבל למדתי בדרך הקשה, זאת שבה הפסדתי הרבה כסף, שאף אחד, לא חשוב איזה גאון פיננסי הוא, לא יודע יותר טוב ממני לנהל את ההשקעות שלי.

כשגרנו בהודו היה לנו יועץ פיננסי, שעבד באופן עצמאי מול בית השקעות ענק בצפון אמריקה ושמו Merryl Lynch. הסמל שלהם הוא שור, יציב אבל זועם. השור הזה הרוויח הרבה כסף על חשבון משפחתי התמימה, וכמעט הותיר אותנו חסרי כל. ה"יועץ" עסק באופציות דרך מתווך פרטי במריל לינץ'. התאוריות המהפכניות שלו לא החזיקו מעמד ובלי לדעת, התחלנו לאבד כסף. הוא עשה עסקה אחרי עסקה בניסיון נואש לכסות את ההפסדים, ונכנס לספירלה יורדת, תוך כדי שהוא מאבד את שפיותו. הוא לא גזל את כספנו, הוא פשוט לא היה מספיק ישר ואמיץ להגיד לנו שהוא מפסיד, ואנחנו לא היינו מספיק ערניים כדי לתפוס את העניין בזמן.

היחיד שהרוויח מכל העניין היה אותו מתווך שלו במריל לינץ', שלמעשה ניצל את היועץ מתוך חמדנות ורדיפת בצע, וקיבל הון עתק בעמלות. הוא הסתיר את הפעולות הלא סדירות מהמעסיק שלו, מריל לינץ', כי ידע שהם לא יתנו יד לאופן שבו הוא עושה עסקים. למזלנו לקוח אחר וערני יותר של היועץ חשף אותו ואת המתווך שלו. אחרי השוק הראשוני והפאניקה מן הגילוי שאנחנו על סף פשיטת רגל, אחי יהודה שלמד משפטים ניגש עם עורך דין למריל לינץ'. בגישור הראשוני הוא הצליח להוכיח שיש לנו תיק חזק נגדם וכדאי להם לשמור על המוניטין שלהם ולהציע לנו הצעת גישור.

ההצעה שלהם היתה כזו: הם היו מוכנים לפצות אותנו בחצי מהסכום שהפסדנו, בתנאי שנהיה שקטים ולא נעשה סצינה בתקשורת וכו'. החלופה השנייה מבחינתנו הייתה להיכנס למשפט איתם, אבל זוהי הסתכנות שמחירה עלול להיות בצידה.

כששמעתי על האפשרויות, עשיתי לראשונה בחיי החלטה לגמרי עסקית, שלא מעורבים בה רגשות. אז כבר התחלתי לקרוא על הבורסה ועל משמעותו של זמן וריביות. אמרתי לעצמי שאם אקבל את חצי הסכום עכשיו ואתחיל להשקיע אותו מיד, תוך חמש שנים אכפיל את הסכום שיהיה שווה לכסף, שלא מובטח שאקבל, אם אבחר באופציה של משפט. לא היה פה רגש של נקמה או צדק, אלא קריאת המצב באופן מציאותי והחלטה על פי הנתונים.

וזה בדיוק מה שקרה.

לקחתי את האתגר להכפיל את כספי תוך חמש שנים, וכעת לא צברתי רק כסף, אלא גם עצמאות ובטחון, הנובעים מן ההתנסות. עכשיו אני לא מסתכל על היועץ, המתווך וחברת מריל לינץ' כאויבים מזידים אלא כעל מורים לכלכלה, בדרך של הפוך על הפוך.

ואם נזכרתם בחלום, ומה הוא קשור לכל זה - לילה אחד חלמתי שאני מוצא את עצמי במלחמת שוורים במקסיקו ושור רץ מולי, כדי להרוג אותי בכל כוחו, בכל מהירותו ובכל העוצמה שהוא מסמל.

לא, לא הייתי מטאדור, איכשהו נפלתי למגרש מהיציע.

אבל אני לא פחדתי. עמדתי מולו בלי לזוז, הרגשתי בתוכי שהכל יהיה בסדר. רגע לפני שהוא דקר אותי, הוא הסתכל לי בעינים, חייך וקפץ מעלי. התעוררתי בתחושת שמחה וניצחון עמוקה. באותו בוקר החלטתי להוציא את האתר והקורסים לדרך.

אני מזל שור, ואני מאמין שהעיסוק שלי בבורסה, כבן אדם שבטבעו מעדיף רוח על חומר, מזכיר טיפול הומיאופטי, שבו הדומה בדומה מרפא. למדתי לקבל את עצמי כישות רוחנית בהוויה חומרית, השואפת לאחדות של חומר ורוח, ורוצה לעזור לאנשים נוספים בהתמודדות הזאת בעידן שלנו.


רוצים ללמוד את השיטה ?

אתם מוזמנים לקורס "לממן את חייך בחוכמה".

לפרטים והרשמה הקליק/י כאן.

146 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

זמן

Comments


bottom of page