top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תdanordower

האם כדאי לי להשקיע בבורסה או בנדל"ן?

עודכן: 13 ביוני 2019אם אתם חדשים בתחום ההשקעות, זה יכול להיראות מפחיד ומאיים, איפה בכלל להתחיל?

אז הנה כמה עצות.

השקעה היא חלק מכל תוכנית כלכלית בריאה. אם אתם לא משקיעים,אתם לא מנצלים את ההזדמנות שהחיים מציעים לכם, כדי להגיע לחופש כלכלי.

אבל אם זה חדש עבורכם, זה יכול להרגיש גדול עליכם, מאיפה להתחיל? במה להשקיע?

כדאי גם לנסות את הבורסה? אתם מוכנים להשקיע בנדל"ן? יש חסרונות ויתרונות לשתי האפשרויות.

הדבר החשוב זה לא להחליט איזה דרך "יותר טובה", אלא איזה דרך יותר טובה לכם. הנה כמה נקודות למחשבה: כשאתה שוקל אם להשקיע בבורסה או בנדל"ן ( "נדל"ן" כאן משמעותו לקנות נכס פיזי, לא להשקיע בREIT או לעשות עסקאות חלקיות בתעשיית הנדל"ן)

להשקיע בבורסה

הנה כמה יתרונות של השקעה בבורסה:

נזילות: אתם יכולים להוציא את כספכם בכל רגע. מניות הן הרבה יותר נזילות מאשר בתים, כי אין מחסור של קונים מוכנים בבורסה. אתם לא צריכים לדאוג להוצאות סגירה של משאים-ומתנים ארוכים וממושכים, כמו כשאתם מנסים למכור דירה או כל נכס נדל"ני אחר שמביא לכם הכנסות.

פסיביות: חוץ מהמחקר הראשוני ומעקב אחרי ההשקעות שלכם, להשקיע במניות זה די שקט לראש. לא תקבלו טלפונים באמצע הלילה מדיירים המתלוננים על נזילה באמבטיה.

אפשר להתחיל להשקיע עם סכומים קטנים של כסף ללא הלוואות ומשכנתא: כל מה שצריך כדי להתחיל להשקיע בבורסה זה 500 $ כשההוצאות של העמלה על קניית מניות של 10$ לא עולה מעל 2%. בנדל"ן אתם חייביים פקדון ענק עבור הקרן של המשכנתא וברוב המקרים תצטרכו גם ללוות את הכסף עבור הפיקדון.

פוטנציאל: יש לכם אפשרות לרווחים ענקיים (אם תשקיעו בתבונה)

אבל לבורסה יש גם חסרונות

מחקר: תצטרכו לעשות הרבה שיעורי בית. אתם לא חייביים לבלות שעות ביום בניתוח מניות, אבל כדאי שיהיה לכם ידע בסיסי פרקטי של החברות שהשקעתם בהן ולקבל החלטה על סמך מידע ולקבל את התשואה המקסימלית

הפסדים: יש לכם אפשרות להפסדים גדולים. אתה זוכר את הנפילה ב2008-2009 ששוק ההון נפל ב50%? גם אם הייתם משקיע בS&P 500( במקום מניות בודדות) עדיין הייתם רואים את תיק השקעות שלכם יורד לחצי. אבל זכרו- אם לא מכרתם לא הפסדתם. אם אחרי הנפילה שמרתם את המניות של החברות הטובות, הערך שלהם חזר וגם גדל הרבה מאז 2008 ותיק ההשקעות שלכם חזר לשגשג.

להשקיע בנדל"ן

אם אתם נרתעים ממניות, או אם אתם רוצים לגוון את ההשקעות בנדל"ן יש לזה יתרונות:

מגורים: אתם לא יכולים לחיות במניות שלכם, וגם אם לא תמצאו מחיר טוב בשוק להשכיר את דירתכם, אתם תמיד יכולים לגור בה.

שליטה: יש לכם יותר שליטה אישית על ההשקעה שלכם. אתם יכולים להוסיף באופן ישיר ערך לנכס שלכם דרך ניהול יותר טוב, שיפורים פיזיים, והבנת טעמים מקומיים של השוק. אתם יכולים לראות בדיור מה שאתם משקיעים, אם האספקט הזה חשוב לכם.

בהירות: זה עדיין יותר קל להבין מאשר דו"ח רבעון של חברה (אם אתם עוד לא מיומנים בקריאת דוחות הSEC)

תזרים מזומנים: אם אתם קונים ומחזיקים בדירה אתם תיהנו מתזרים כסף חודשי. ברגע שיש לכם דייר החתום על חוזה, אתם יכולים לצפות להכנסה קבועה כל חודש. ( וזה הסוג הכי טוב של הכנסה: הכנסה פסיבית!) את זה קשה להשיג בבורסה, היכן שתשלומי דיווידנדים משתנים בגלל מספר גורמים. (אפשר למכור אופציות puts וcalls כדי לקבל הכנסה פסיבית מהבורסה אבל יש תנודתיות במחיר הפרמיום, אתם לא תדעו כל חודש בדיוק כמה תרוויחו)

פסיביות: אתם יכולים להעסיק מנהל נכס. אבל אתם עדיין צריכים לנהל את המנהל. נכון שלא תצטרכו בהכרח לנהוג לדירה כדי להראותה למתעניינים.

בכל זאת לנדל"ן יש גם חסרונות:

התעסקות: יש לכם יותר אחריות אישית על ההשקעה שלכם (זוכרים את בעיית האינסטלציה בחצות?) תחזוקה, שיפוצים עליכם, אז אתם חייבים להיות מוכנים להתעסק בזה. גם אם אתם משתמשים במנהל או קבלן, אתם עדיין צריכים להחליט, לאשר את ההוצאות, ולפקח עליהם.

מחקר: אתם עדיין צריך לחקור. אם אינכם מכיר את מחירי השוק או מה שקהל יעד שלכם מחפש בדירה, תמצאו את עצמכם משקיעים הרבה כסף בהשקעה שלא מחזירה את התשואה שציפיתם.

בשורה התחתונה

אתם רוצים להשקיע במשהו שייתן רווח מירבי לכסף שהשקעתם- לא רק החזר כספי אלא גם שביעות רצון כללית.

אם אתם לא אוהבים להיות בעלי הבית או כלבויניקים בהתראה קצרה, אז תדלגו על ההשקעה בדירה (או תקפידו להאציל סמכויות) אם לנתח ולהשוות מספרים משגע אותכם, אז תתרחקו מעסקאות מסובכות ותלויות זמן בבורסה (או שתעסיקו יועץ אמין שיכול לעזור ולהדריך אתכם).

איך שלא תחליטו להתקדם, עשו החלטה מושכלת. שיהיה במזל טוב ותיהנו מההשקעות.

* * *


סיפור אישי שלי:

אני כבר יותר מ 20 שנה משקיע בבורסה. כשהגעתי לארץ מהודו היה ברור שנכון לקנות בית. זה לא נעים להיות תלויים בבעלי בתים ובשיגעונות שלהם וגם יש מחסור בבתים בארץ וחשוב שיהיה לך איפה לשים את הראש בלילה. למזלנו הזדמנה לנו אפשרות לממש זכויות לבנות בית בקיבוץ של אשתי. זו הייתה עסקה נהדרת מכמה סיבות. בראש וראשונה זה היה קרוב לחינוך האנתרופוסופי של ילדינו ובתור התחלה נדרשנו לשלם על הבנייה ולא על הקרקע. כעת יש דיונים על כמה נצטרך לשלם למנהל לקבל טאבו, אבל התשלום מתעכב מסיבות ביורוקרטיות ובינתיים ממשיך לצבור ריבית חיובית על הכסף הזה שמיועד לקניית הקרקע שהשקעתי בבורסה. אני לוקח סיכון מחושב כי יכול להיות שתהיה נפילה בבורסה בדיוק לפני שאני חייב לתת את התשלום על הקרקע. אבל כל זמן שאני לא יודע את תאריך התשלום, אני ממשיך להשקיע בבורסה כרגיל לפי התוכנית הכלכלית שלי. אני אף פעם לא חי בוואקום, אני פרואקטיבי. מקסימום אם יש ירידה בבורסה אני אקח משכנתא עד שהערך של המניות שלי יעלה שוב ואז יכול להיות שאני אמכור אותן, כדי לסגור את המשכנתא.

מה שמעלה עוד שאלה:

האם לקחת משכנתא אפילו אם יש לך מספיק מזומן לקנות את הדירה במלואה? בגלל שהשקעתי בבורסה יכולתי לשלם במזומן על הבית שבנינו גם כי כמו שציינתי עדיין אין בהירות בנוגע לתשלום של הקרקע אבל גם כך אני יכול להרשות לעצמי לשלם במזומן.

מבחינה פסיכולוגית זה היה טוב לקנות את הבית ללא הלוואה. לעשות וי גדול על אבן דרך של חיי משפחה. זה הרגיע את אימא שלי ואשתי שמפחדות מהבורסה והנפילות האפשריות בה.

אני אישית הסכמתי לעשות כך כי עוד נשאר לי כסף להשקיע בבורסה - שזו באמת התשוקה שלי.

בדיעבד, מבחינה כלכלית מסתבר שזה לא היה נכון - עדיף היה לי לקחת משכנתא עם הפיקדון הכי נמוך- לשלם על זה בין 4 ל-6% ולהשקיע בבורסה, במקומות שהתשואה הממוצעת שלי מעל 10% שנתי.

אבל יש גם יתרון להוציא את הכסף מהבורסה ולשים את זה בבתים. יש לי חשבון השקעות בארצות הברית. יש מס ירושה גבוה בארצות הברית. באיזה שהוא שלב לפני שאעזוב את גופי עדיף להוציא את הכסף ולהוריש את זה בתור נדל"ן, או אפילו לתרום את זה במקום לתת את זה לאמריקאים. אז מהבחינה הזאת לקנות את הבית במזומן אולי היתה החלטה טובה. אבל עדיף היה לחכות לקנות את זה יום לפני מותי כדי שעד אז יהיו לי מקסימום רווחים מהבורסה. הבעיה שאני לא בדיוק יודע מתי אמות.

אז תחיו את החיים במלואם- תעשו החלטות לפי איך שאתם רוצים לחיות לא לפי פחד מנפילות הבורסה תחלמו ותלמדו ותבינו איך להשקיע לכלכל את החלומות האלו. לדעתי הבורסה זה המקום הכי נכון להשקעות כספיות.

אני גם חייב לציין עוד דבר שאנשים חושבים שנכון להשקיע בו - וזה זהב. כחלק מהתיק השקעות יש לי אשכרה מטבעות זהב באיזה כספת בבנק. פעם הלכתי לראות אותם והחזקתי אותם ונתתי להם ליפול והרגשתי כמו שודד ים. חוץ מהריגוש של לראות את הצהוב הנוצץ, אני לא מאמין שזה דבר ראוי להשקעה. ערך של זהב עולה כשיש נפילה בבורסה , אבל ברגע שהבורסה מתייצבת הערך של הזהב שוב יורד. לזהב יש משמעות פסיכולוגית. לכאורה אפשר לשים את זה בכיס ולברוח ממלחמות ולשלם עם זה שוחד לשומרי גבול. אבל זה לא חברה כמו גוגל או פייסבוק שמשנה את העולם ואיך שאנו חיים בו. אני עדיין שומר את המטבעות בשביל הקטע.. אבל אם לא היה לי מספיק כסף מושקע בבורסה כדי לממש את התוכנית הכלכלית שלי, הייתי מוכר את המטבעות האלו באופן מיידי. * * *


רוצים ללמוד את השיטה ?

אתם מוזמנים לקורס "לממן את חייך בחוכמה".

לפרטים והרשמה הקליק/י כאן.

למאמר הבא

31 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

זמן

bottom of page