top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תdanordower

השקעה בישראל

עודכן: 24 בספט׳ 2021

תלמידים רבים שואלים אותי, איך אפשר ליישם את העקרונות של om economics?

הווה אומר, האם זה בכלל מעשי להשקיע לטווח ארוך?

האם זה נאיבי לחשוב שנרוויח כסף דרך השקעה בחברות עם חזון שאנחנו מזדהים איתו, ועם מוצר שאנחנו אוהבים?


קודם כל, הטענה שלי היא שבתור ישראלים אנחנו חייבים להשקיע בשוק ההון.

למה? כי שוק ההון הינו אמצעי, המאפשר לרעיונות להתגשם בעולם הזה.

הכלכלה של ישראל תלויה בחדשנות, המצאות ורעיונות.

שוק ההון הוא כלי שחברות משתמשות בו, כדי לגייס הון לפתח ולשווק את המוצר שלהם, בלי להיכנס לחובות.


אני נולדתי בקנדה. לקנדה יש כלכלה שתלויה במשאבים טבעיים; מים, נפט, פחם, עצים, זהב, נחושת, חיטה, ותירס. קנדה אינה חייבת את שוק ההון באותה מידה שישראל זקוקה לו כדי להתפתח.

אנחנו מדינת סטארט-אפ בכל המובנים.

עצם הרעין של מדינת ישראל היה סטארט-אפ של הרצל..


על פי ההתבוננות שלי, הדגש של משקיעים ישראלים הינו לעשות אקזיט כמה שיותר מהר. הרעיון של השקעה לטווח ארוך פחות מבוסס בתודעה שלנו. יש מין תחושה של

."take the money and run"

לדעתי, התופעה הזאת נובעת מכמה עובדות -

המדינה עוד מאוד צעירה, ואנחנו עם תודעת נרדפות עתיקה. תמיד חיפשנו פתח מילוט או גאולה (אקזיט) .

הרצון להנציח את עם ישראל (שעד כה הוכיח את עצמו, לכן אין לזלזל בו) יצר עם הדורות סוג של אובססיה סביב בית ונדל"ן. יש מוסכמה חברתית סביב קניית בית שיצרה אי איזון בשוק הבתים. ובגללה ישראלים רבים מנועים מלעשות החלטות נבונות לגבי איכות חיים ועתיד משפחותיהם.

כשישראלים חושבים על השקעות בניירות ערך, הדפוס שהם מחזיקים בתודעה מאפשר להם בעצם רק לראות שלוש אפשריות:

1)לקנות מניות פרטיות של חברות ישראליות שהביאו מוצר או טכנוגליה חדשה מרשימה לשוק ולחכות עד שחברה ענקית קונה אותן ברווח.לדוגמה גוגל קנה את וויז.

2)לסחור במניות, זאת אומרת לקנות מניות פרטיות ( ברגע שהן ירדו בערך שלהן) ואז למכור אותם (ברגע שהן עלו בערך) בהנפקה פומבית בבורסה בתל אביב ברווח.

3) לסחור במניות פומביות באופן יומי (דיי טרייד).

שיטת om economics מלמדת אותנו שהחופש שאנחנו מחפשים מגיע דוקא בזכות המעורבות וההשקעה בעולם סביבנו לטווח ארוך.

עלינו לפתח זהות יותר גלובלית וכוללת עם ההבנה מה היא היחודיות שלנו בתור עם ישראל וכאינדיודואלים. יש לנו את היכולת לחשוב מחוץ לקופסא להביא חדשנות, ושיתופי פעולה פורים.


אם נוכל לשלב את היכולות הללו עם הערכים הפוטנציאלים שלנו ליצור קהילות, ולאהוב את רענו כמונו ,אני מאמין שהגבול הוא השמיים (ואולי יותר מזה).

בעידן הזה אין לנו לאן לברוח. האתגר עכשיו הינו להכיר את החזון ואת הערכים שלנו בתור יחידים שמרכיבים את הכלל, ובאמצעותם לקבוע מציאות יותר שפויה לכולנו בעזרת מחקר, שיקול דעת, ראייה לטווח ארוך ואהבה.


חברות כהגדרה הינן ישות נצחית. יש חברות ישראליות שמבינות את העקרון הזה ורוצות להגיע לגודל עולמי,כמו ,Wix ,Nice ואבן קיסר בכוחות עצמן בלי לעשות אקזיט. זאת אומרת בלי להמכר לחברה יותר גדולה. עבורן הנפקה בבורסת תל אביב לא תספיק להן את הצרכים הפיננסיים שלהן . הן חייבות לגייס יותר כספים כדי לפתח את העסקים שלהם. למטרה הזאת הם ינפיקו מניות גם בארצות הברית. שם נמצא הכסף של משקיעים גדולים מכל העולם.


אני אוהב לקנות חברות ישראליות דווקא בשלב זה של התפתחותן. זה אומר שהם כבר בשלב שהמוצר או שירות הינו חלק מההוויה האנושית ובשימוש יומיום של אנשים רבים בכדור הארץ. אני בניתי את האתר שלי בויקס, השיש במטבח שלי נוצר על ידי אבן קיסר, רוב הפנאלים הסולריים בעולם מותקנים עם הממיר של solaredge, רוב החברות הנמצאות ברשימת fortune 500, (החברות המובילות בעולם), משמתמשות בטכנוגית שירותי לקוחות של NICE.

כל אלו חברות שאני השקעתי בהם דרך הבורסות בניו יורק,nasdaq וNYSE .


התפתחות העולם תלוי בגיוס הון ציבורי. בכדי להביא מוצרים חדשניים ומשני עולם , חייבים שאנשים פרטיים מן השורה, ולא רק מממשלות או גופים ציבוריים, יקנו חלק בעתיד של כולנו, דרך רכישה והחזקה לטווח ארוך של מניות של החברות שיוצרות את העתיד.


בעיני om economics הדרך הכי נוחה, נגישה רווחית ואתית להגיע ליעדים כלכליים הינה לפתוח חשבון השקעות ,עם פלטפורמה שמחברת אותך לבורסה האמריקאית. כמובן יש חברות מצוינות שמונפקות בבורסה בתל אביב, אבל קשה למצוא מידע שיטתי אליהם בתור משקיעים פרטיים ברמה ואיכות. לצורך זה om economics מחובר לקהילת המשקיעים העולמי המוטלי פול (motley fool).


כמו שהזכרנו, אנחנו גם מאמינים שהחברות הישראליות שיהיו רלוונטיות שנים רבות ,ינפיקו את עצמן בבורסה האמריקאית, ואז דווקא זה יהיה יותר קל לנו, האדם מהשורה, להבין ולעקוב אחריהם בצורה מסודרת.


העיקר הינו להבין שיש לנו כוח כשאנחנו מסתכלים על התמונה הגדולה. לישראל יש הרבה מה להציע כדי לקדם את האנושות.


בשיטת om economics אנחו פותחים את הראש ומבינים שרכישת נדל"ן אינו האמצעי היחידי לבנות עתיד בטוח. יש לנו כישראלים את האפשריות להגיע לחופש כלכלי בצעדים קטנים, בכמוית קטנות ובעזרת החוזקה שלנו ברעינות, חדשנות, שיתופי פעולה, כוונה ותיקון עולם . אלו הבסיס לכל סטארט- אפ, כולל הסטארט-אפ הזה, הנקרא ישראל.


רוצים לשמוע עוד על השיטה ?

אתם מוזמנים לפגישה אישית

"לממן את חייך בחוכמה".


62 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

זמן

Comments


bottom of page