top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תdanordower

שווי שוק

עודכן: 24 ביולי 2020

מה זה שווי שוק?


שווי שוק או market cap (באנגלית) של חברה מחושב על פי כמות המניות שחברה מסוימת הנפיקה בבורסה כפול ערך המניה הנוכחי (של אותה חברה). אז אם חברה הנפיקה 2 מיליון מניות וכל מניה עולה 20$, אז סה"כ שווי השוק של החברה הינו 40 מיליון $.

מחלקים את החברות ע"פ שווי השוק שלהן , חברה ענקית תקרא mega cap, והחברה הקטנה ביותר נקראת micro cap

למה שווי השוק כזה חשוב, ואיך משתמשים בזה?

הגודל יכול לספר לנו הרבה לגבי מה לצפות אם נחליט להשקיע בחברה דרך קניית המניה שלה.

באופן כללי, לחברות גדולות יש עסקים יציבים ובוגרים. הם הוכיחו את עצמם לאורך זמן והתגברו על אתגרים עסקיים קשים כדי לצאת יותר חזקים. אבל, הפוטנציאל גדילה שלהן עלול להיות יותר מוגבל, כי הם כבר נצלו את האפשריות הראשונות שלהם לצמוח לגודל הנוכחי שלהם.

בניגוד לזה, לחברות קטנות יש הרבה יותר מקום לגדול, אבל, חברות קטנות נוטות להיות פחות יציבות, עם מודלים עסקיים יותר ברי סיכון, שעוד לא הוכיחו את עצמם לאורך זמן. הסיכוי שלהם להיכשל הינו גבוהה באופן משמעותי מאשר של חברות גדולות.

למניות של שווי שוק גדול יש שווי שוק של 10$ מיליארד או יותר. רוב החברות הכי מוכרות בעולם הינם בעלי שווי שוק גדול. דיסני, אמזון, פייסבוק וכו'

יש משקיעים שמגדירים מניות עם שווי שוק של יותר מ200 מיליארד כמניות מגה.

לרוב החברות בעלי שווי שוק גדול יש מודלים עסקיים בוגרים וההכנסות שלהם גבוהות. לרוב הן בעלי רווחים משמעותיים, הן תפסו חלק ניכר מהשוק בתעשיות שלהם. הן מובילות בתחומים שלהם. בדרך כלל יש יותר סיכוי שהן ישלמו דיבידנדים משמעותיים לבעלי המניות שלהם מאשר חברות קטנות , כי העסקים שלהן יוצרים כמות יותר גדולה של כסף נזיל.

(דיבידנד זה תשלום קבוע שהחברה מחלקת לבעלי המניות. משלמים אחוז מסוים של המניה. אז אם מניה עולה 100 דולרים והדיבידנד 2% אז ישלמו 2 דולר כל שנה. ואם המניה יורדת ל50 אז ישלמו רק דולר אחד.)

מצד שני, חברות בעלי שווי שוק גדול כבר הגיעו לצמיחה מקסימלית. כתוצאה, אפילו חברות מוצלחות בעלי שווי שוק גדול משלמות דיווידנדיים בריאים, עם עליה קבועה בערך של המניות שלהן, לא יכולות להשיג את ההחזר הענקי שחברות קטנות יכולות ליצור.

מה הם מניות שווי שוק אמצעי?

למניות שווי שוק אמצעי יש שווי שוק בין 2 מילארד$ ל10 מילארד דולרים. חברות בעלי שווי שוק אמצעי הינם מספיק גדולים בזכות זה שהם התפתחו מספיק כדי לבנות מודליים עסקיים מוצלחים. זה נותן למשקיעים מידה מסוימת של יציבות והגנה מול האתגרים שהחברות האלו יתמודדו איתם. אבל הם גם מספיק קטנים כדי לתת למשקיעים מסלול המראה יותר ארוך לצמיחה מאשר מניה בעלת שווי שוק גבוה. עם זאת, למיד קאפ יש את המשימה הקשה להשיג ולהתגבר על יריבים יותר גדולים בתעשייה שלהם, ואין להם הרבה משאבים פיננסים לרשותם.

כשמשקיעים בחברות בעלי שווי שוק אמצעי, זה חשוב לדעת את ההיסטוריה שלהם. יש חברות מיד קאפ שעדיין בתקופת צמיחה גבוהה, ויש כאלה שכבר הגיעו לשיא הפוטנציאל שלהם בתעשיות נישה עם גודל מוגבל. יש גם כאלו חברות ישנות שפעם היו בעלי שווי שוק גבוה אבל העסקים שלהם נחלשו.

מה הם מניות בעלי שווי שוק קטן?

למניות שווי שוק קטן יש שווי שוק בין 300 מיליון $ ו2 מיליארד דולר$. יש אנשים ששמים בקטגוריה הזאת אפילו חברות יותר קטנות עם שווי שוק של 50 מיליון $ עד 300 $, ויש כאלה שישימו את המניות בקבוצה נפרדת הנקראת מניות שווי שוק מיקרו. חברות שווי שוק קטן הינם בדרך כלל יותר צעירים משווי שוק גדול או אמצעי, ולעתים קרובות יש להם רקורד יותר קצר כעסקים פעילים. למניות שווי שוק קטן יש פעמים רבות פוטנציאל לצמיחה משמעותית, אבל משקיעים בחברות בעלי שווי שוק קטן, מתמודדים עם אי ידיעה יותר גדולה בהקשר לעתיד שלהם. במקרים רבים , חברות שווי שוק קטן חייבות להתגבר על מתחרים הרבה יותר גדולים כדי לתפוס את מקומם בתעשיה מסוימת, על כל חברה קטנה שמצליחה יש הרבה חברות שלא שורדות.

לטווח ארוך מבחינה היסטורית, מניות של שווי שוק קטן יצרו החזרים ממוצעים יותר גבוהים מאשר מניות שווי שוק גדול, אבל הדרך שלהן הינה יותר תנודתית. זאת אומרת למשקיעים בחברות שווי שוק קטן צריך שיהיה סיבולת לסיכון יותר גבוה מאלו שמתרכזים במניות עם שווי שוק גדול. אלו עם אופקים לטווח ארוך יכולים להתמודד עם עליות וירידות של מניות שווי שוק קטן ויש להם סיכוי יותר טוב להנות מהחזרים יותר גדולים.

איך להשתמש בשווי שוק?

שווי שוק הינו כלי שמאפשר לנו להשוות בין חברות. הוא גם אחד מהכלים שאפשר להשתמש כדי לשקול כדאיות של השקעה. לדוגמה, שווי השוק של חברת etsy היום הינו 5 מילארד $ . esty הינה שוק אונליין למלאכות יד. מה שווי השוק של חברות דומות? לamazon יש שווי שוק של 873 מילארד $. האם etsy יגדל פי 154 כדי להגיע למימדים של amazon? סביר להניח שלא.

אבל אולי היא כן תצליח להגיע למימדים של ebay עם שווי שוק של 29 מיליארד$ דולר , כלומר היא יכולה לגדול עוד לפחות פי 6.. זאת אומרת יש סיכוי גדול שנוכל למכור מניה של etsy שקנינו היום ב42$ במחיר של 252$ בעוד כמה שנים.

משקיעים רבים מגלים שהחזקת תיק השקעות מגוון שמכיל מניות שווי שוק גדול, שווי שוק אמצעי ושווי שוק קטן מאפשרת להם להתאים את החזר הרצוי ורמת הסיכון לרצון הספציפי שלהם. אם אנחנו רוצים שתיק ההשקעות שלנו יהיה יותר יציב אז נרצה להחזיק יותר מניות בעלי שווי שוק גדול. אלו שרוצים הכנסה דרך דיווידנדים גם ירצו יותר מהחברות הגדולות. לעומת זאת מי שמחפש להגיע ליעדים הכלכליים שלו במהירות, ישקיע בחלק יותר גדול מתיק ההשקעות בחברות עם שווי שוק קטן ואמצעי.

בשיטת om economics אנחנו חווינו את הכוח של חסכונות והשקעות נבונות בחברות שמובילות את השינויים החיובים שישנם בעולם.

היום שהריבית בבנק עומד על 0% . זה הזדמנות לכל אזרח שמתפרנס להתעניין בהשקעות באופן אישי וליצור לעצמו חופש כלכלי. כערך נוסף כל העיסוק הזה יכול להיות מהנה, כשאנחנו באים עם המון סקרנות ורצון.

198 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page